Pobiegliśmy, by Pogonić Raka!
W sobotę, 7 października ponad 250 miłośników zdrowego stylu życia przebiegło 5-kilometrowy dystans prowadzący przez ścieżki Puszczy Wkrzańskiej w Szczecinie. To już 7 edycja biegu Pogoń Raka, organizowanego przez nasze Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin – tym razem pod skłaniającym do refleksji i rezygnacji z wyrobów tytoniowych hasłem Wdychasz czy oddychasz.
Tegoroczny bieg był częścią kampanii edukacyjnej Wdychasz czy oddychasz, skierowanej głównie do młodzieży i młodych dorosłych. Pomimo wymagającej pogody na polanie sportowej tradycyjnie gościły całe rodziny, aktywnie uczestnicząc w biegu lub dopingując sportowców.
W kategorii OPEN kobiet najlepsze czasy uzyskali:
- Agata Prokop - 00:22:46
- Edyta Dydek - 00:23:10
- Karolina Trojga - 00:24:07
W kategorii OPEN mężczyzn najlepsze czasy uzyskali:
- Andrzej Wasilewski - 00:19:45
- Daniel Troć - 00:20:18
- Marcin Łazowski - 00:21:08
Zwycięscy otrzymali pamiątkowe statuetki, kwiaty i upominki.
zobacz pełną listę wynikówCieszymy się, że aktywność fizyczna nie wychodzi z mody i po raz kolejny, w duchu zdrowej rywalizacji, ponad 250 osób spędziło z nami sobotnie popołudnie – pomimo niesprzyjającej aury. Mamy nadzieję, że w myśl przyświecającego nam w tym roku hasła „Wdychasz czy oddychasz?!” obecni wśród nas palacze zrezygnują ze szkodliwego nałogu.
Siódma edycja wydarzenia była również okazją do świętowania przełomu, który w roku 2023 dokonał się w kontekście leczenia nowotworów płuc i opłucnej. Bieżący rok obfituje w zmiany w zakresie dostępności do nowoczesnych terapii, które rozpoczęły się już 1 stycznia i były kontynuowane w kolejnych miesiącach. Nowy kształt programu lekowego pozwala na szerszy dostęp do terapii celowanych i immunoterapii oraz jej skojarzeń, jak na przykład podwójna immunoterapia + chemioterapia w I linii zaawansowanego raka płuca lub nowoczesne leczenie immunoterapią u chorych z międzybłoniakiem opłucnej. Te nowoczesne i bardzo skuteczne terapie dają nadzieję setkom pacjentów zmagającym się z rozsianymi nowotworami w zaawansowanym stadium.
W dniu biegu w miejscu startu, a zarazem i mety - na Polanie Sportowej w Szczecinie - rozstawiły swoje stoiska edukacyjne SANEPID, NFZ, NUTRICIA, Szpital Kliniczny Nr 1 ze Szczecina, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - chętni mieli m.in. możliwość zapoznania się z materiałami edukacyjnymi przygotowanymi przez instytucje wspierające Bieg, skorzystania z konsultacji z lekarzem onkologiem, zbadania składu masy ciała czy zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu.
Zainteresowanie było bardzo duże.